Jak można obniżyć wilgotność powietrza w domu lub mieszkaniu?

Z uwagi na panujące warunki i jakość powietrza, nawet w dobrze skonstruowanych pomieszczeniach nietrudno o wilgoć. Do tego typu pomieszczeń zaliczamy przede wszystkim wnętrza, które pozbawione są wentylacji mechanicznej. Należą do nich niewielkie łazienki, kuchnie oraz pralnie. W takich przypadkach naturalny obieg powietrza może być znacznie utrudniony – warto zatem wspomóc się nowoczesnymi rozwiązaniami.

Klimatyzacja

Najprostszym sposobem jest zamontowanie klimatyzacji, dzięki której skutecznie osuszymy powietrze. Gorące i zimne napływy powietrza wytwarzane przez urządzenie pozwolą nam je osuszyć, tym samym znacznie obniżając poziom zawartej w nim wilgoci. Jak to wygląda w praktyce?

Powietrze w danym pomieszczeniu zaciągane jest przez urządzenie, gdzie następnie trafia na chłodny wymiennik od klimatyzacji. Warto zastosować to rozwiązanie, tym bardziej że dzięki klimatyzatorom w szybki i niedrogi sposób możemy obniżyć poziom wody zawartej w powietrzu.

Trzeba jednak pamiętać, że temperatura ciepła zaciąganego powietrza jest wyższa od wymiennika. A to powoduje, że na wymienniku powstaje wilgoć, która pod postacią cząsteczek wody spływa na tacę ociekową od klimatyzatora, skąd skropliny odprowadzane są na zewnątrz.

Temperatura punktu rosy

Punkt rosy to zjawisko skraplania się pary wodnej na powierzchniach chłodniejszych niż otoczenie. Proces ten można porównać do skraplania się cząsteczek wody na butelce ze zmrożonym napojem. Od występowania tego zjawiska zależą takie czynniki, jak:

  • wilgotność względna, 
  • temperatura powietrza, 
  • ciśnienie powietrza. 

Punkt rosy pojawia się w klimatyzacji, gdy różnica pomiędzy wymiennikiem a zaciąganym powietrzem przekracza ok. 7 stopni Celsjusza. Należy wiedzieć, że im ta różnica będzie większa, to intensywniejsze będzie też wytrącanie się wody zawartej w powietrzu – jeśli w danym wnętrzu powszechnie występuje wilgoć. A to ostatecznie będzie wpływać na rozwój pleśni i grzybów, dlatego zawsze starajmy się utrzymać optymalną różnicę.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn